Eleganckim uzupełnieniem sypialnianego łóżka są efektowne narzuty. Jedną z metod ich wykonania jest patchwork, polegający na zszywaniu mniejszych kawałków materiału w większą całość. to pracochłonna i czasochłonna technika sztuki użytkowej umożliwiająca uzyskanie niepowtarzalnego rezultatu.

Narzutę patchworkową można wykonać samodzielnie- ręcznie igłą i nitką lub przy pomocy maszyny do szycia. Wystarczy kupić dowolny materiał, najlepiej w kilku odsłonach kolorystycznych, a następnie wyciąć z nich wzory. Mogą to być trójkąty, kwadraty, sześciokąty, czy gwiazdy. Po wycięciu odpowiedniej ilości elementów trzeba je obszyć wzdłuż krawędzi aby się nie pruły. Po zabezpieczeniu brzegów należy wszystkie wzory zszyć ze sobą kilkoma warstwami mocnej nici (np. żyłkowej). Gdy uzyskamy pożądaną długość i szerokość narzuty, można ozdobić jej krawędzie elegancką lamówką, tasiemką lub frędzelkami. Powinno być, przede wszystkim, kolorowo i wzorzyście.

Oryginalność i niepowtarzalność narzuty patchworkowej  uzyskiwana jest przez nieograniczoną dowolność w kwestii wybieranych wzorów i zestawieniach tkanin i dodatków. Dobrej jakości materiał w połączeniu ze starannym wykonaniem gwarantuje trwałość i wytrzymałość w użytkowaniu. Nie przesądza to jednak o kosztowności tej techniki, ponieważ równie ciekawie może prezentować się narzuta zrobiona z fragmentów bawełnianych ubrań, pod warunkiem, że odzież nie jest zniszczona ani nadmiernie znoszona.

Alternatywa dla samodzielnego wykonania narzuty tą metodą jest zakup gotowego modelu w sklepie albo zamówienie go u producenta. Ta druga opcja pozwala na stworzenie narzuty według autorskiego projektu zamawiającego z uwzględnieniem koloru, wzoru, użytej tkaniny oraz różnego rodzaju zdobień w formie naszywek, nadruków, znaczków, lamówek.

Najprostsze w wykonaniu są narzuty patchworkowe jednowarstwowe. Funkcjonalne są modele trzywarstwowe, w których poza bawełnianym lub welurowym wierzchem a spodem znajduje się ocieplacz. W takiej formie doskonale sprawdzają się nie tylko w roli narzuty, ale także w formie koca czy ciepłej, lekkiej kołderki. Właściwości termoizolacyjne takiego wariantu sprawiają, że znalazł on zastosowanie jako element wyposażenia dziecięcych wózków w zestawie z poduszeczką i prześcieradełkiem.

Równie efektowną metodą wykonania narzuty jest ręczna technika ręczna na szydełku lub na drutach. Narzuta zrobiona na szydełku stanowi urokliwy dodatek każdej sypialni. Ten element dekoracyjny może być z włóczki bawełnianej, wełnianej lub akrylowej. Użyty surowiec sprawia, ze narzuta nie rozciąga się, dzięki czemu nie traci pierwotnego kształtu.

Wykonanie narzuty na szydełku należy rozpocząć od wydziergania pojedynczych wzorów, na przykład w formie kwadratów z unikatowym wypełnieniem za pomocą różnorodnych ściegów szydełkowych. Po stworzeniu wystarczającej ilości elementów należy je połączyć ze sobą tak aby wzory nachodziły na siebie krawędziami. Najlepiej zszyć je zwykłą nicią bawełnianą lub żyłkową. Sposób zestawienia elementów decyduje o ostatecznym wyglądzie narzuty. Efektownie prezentuje się zarówno połączenie luźne tworzące półprzezroczysty wzór ażurowy, jak i ścisłe połączenie przypominające koc lub pled.